Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Manufacturing Method | Cold Rolled |
| Shape | Coil |
| Temper | H14 |
| Thickness | 0.6 mm |
| Material Grade | 1100 |
| Brand | Viva |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Coating Type | Color Coated |
| Material | Aluminum |
Pre-Painted Aluminum Coil Production Capacity : 24,000 MT / Per Year
Having Facility to customize the shade either Solid Metallic or any Pattern.
Using High accuracy technology to meet the client requirements.
Fully Equipped laboratory to commit the life of the product and perform the real time testing.