Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Brand | Viva |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11002 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
Additional Information:
Product Details:
| Brand | Viva |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11003 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Brand | Viva |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11001 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Application | Exterior, Interior |
| Aluminium Coil Thickness | 0.50 mm |
| Panel Thickness | 3mm |
Additional Information:
Product Details:
| Aluminium Coil Thickness | 0.50 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 4mm |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11004 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Application | Exterior, Interior |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Square Feet |
| Aluminium Coil Thickness | 0.50 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 4mm |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11005 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA11005 Umber AluZinto ACP Sheet to our clients. World’s first brand to bring the beauty of zinc in aluminium panel sheets. A lighter, and cost-effective engineered alternative to zinc composite panel. The tincture of AluZinto comprises vintage and bold tones. The shades are inspired by Zinc coating and the color patterns available in Zinc composite panels.
Additional Information:
Product Details:
| Brand | Viva |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA11006 |
| Material | Aluminium |
| Series | AluZinto |
| Application | Exterior, Interior |
| Aluminium Coil Thickness | 0.50 mm |
| Panel Thickness | 3mm |
We are offering VA11006 Jade AluZinto ACP Sheet to our clients. World’s first brand to bring the beauty of zinc in aluminium panel sheets. A lighter, and cost-effective engineered alternative to zinc composite panel. The tincture of AluZinto comprises vintage and bold tones. The shades are inspired by Zinc coating and the color patterns available in Zinc composite panels.
Additional Information: