Louvers ACP Sheets
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer va409 dry bamboo louvers acp sheets, va151 signal white louvers acp sheets, va399r plain teak rustic louvers acp sheets, va403 travertine louvers acp sheets and va582 chic paradigm louvers acp sheets.
VA409 Dry Bamboo Louvers ACP Sheets
Approx. Price: Rs 214 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Panel Size. | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA409 |
| Series | Louvers |
| Material | Aluminium |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA409 Dry Bamboo Louvers ACP Sheets to our clients.
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning (As per the customization)
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:Class B, A2, A2+, LDPE
- Coil Thickness:0.25, 0.50
- SKU:VA399R
- Categories:Louvers
VA151 Signal White Louvers ACP Sheets
Approx. Price: Rs 174 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Panel Size. | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA151 |
| Series | Louvers |
| Material | Aluminium |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA151 Signal White Louvers ACP Sheets to our clients.
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning (As per the customization)
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:Class B, A2, A2+, LDPE
- Coil Thickness:0.25, 0.50
- SKU:VA399R
- Categories:Louvers
VA399R Plain Teak Rustic Louvers ACP Sheets
Approx. Price: Rs 262 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Panel Size. | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA399R |
| Series | Louvers |
| Material | Aluminium |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA399R Plain Teak Rustic Louvers ACP Sheets to our clients.
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning (As per the customization)
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:Class B, A2, A2+, LDPE
- Coil Thickness:0.25, 0.50
- SKU:VA399R
- Categories:Louvers
VA403 Travertine Louvers ACP Sheets
Approx. Price: Rs 214 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Panel Size. | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA403 |
| Series | Louvers |
| Material | Aluminium |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA403 Travertine Louvers ACP Sheets to our clients.
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning (As per the customization)
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:Class B, A2, A2+, LDPE
- Coil Thickness:0.25, 0.50
- SKU:VA399R
- Categories:Louvers
VA582 Chic Paradigm Louvers ACP Sheets
Approx. Price: Rs 262 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Panel Size. | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA582 |
| Series | Louvers |
| Material | Aluminium |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA582 Chic Paradigm Louvers ACP Sheets to our clients.
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning (As per the customization)
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:Class B, A2, A2+, LDPE
- Coil Thickness:0.25, 0.50
- SKU:VA399R
- Categories:Louvers