Mirage Fluted ACP Sheet
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer va6505 copper mirage fluted acp sheet, va6501 quill white mirage fluted acp sheet, va6502 ash silver mirage fluted acp sheet, va6503 carbon grey mirage fluted acp sheet, va6504 sorell brown mirage fluted acp sheet and va6506 gold mirage fluted acp sheet.
VA6505 Copper Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.25 mm |
| Color | Copper |
| Brand | Viva |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6505 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6505 Copper Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series
VA6501 Quill White Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / Square FeetGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Color | Quill White |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6501 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6501 Quill White Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series
Additional Information:
VA6502 Ash Silver Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 sq ft |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Color | Ash Silver |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6502 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6502 Ash Silver Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series
VA6503 Carbon Grey Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / Square FeetGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Color | Carbon Grey |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6503 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6503 Carbon Grey Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series
Additional Information:
VA6504 Sorell Brown Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / Square FeetGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 4mm |
| Color | Sorell Brown |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6504 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6504 Sorell Brown Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series
VA6506 Gold Mirage Fluted ACP Sheet
Approx. Price: Rs 178 / sq ftGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Aluminium Coil Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Viva |
| Panel Thickness | 3mm |
| Color | Gold |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA6506 |
| Material | Aluminium |
| Series | Mirage Fluted |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA6506 Gold Mirage Fluted ACP Sheet to our clients.
Features:
- Panel Sizes:1220mm X 2440mm, 1220mm X 3050mm, 1220mm X 3660mm
- Features:Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance
- Properties:Anti Bacterial, Anti Scratch, Fire Retardant, Self Cleaning
- Application:Exterior, Interior
- Thickness:3mm, 4mm
- Core:LDPE
- Coil Thickness:0.25mm, 0.50mm
- SKU:VA6505
- Categories:Mirage Fluted Series