Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.18 mm |
| Color | Pearl Black |
| Brand | Viva |
| Product Code | VA111 |
| Series | Solid And Metallic |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Material | Aluminium |
| Core | A2, A2+, LDPE |
| Application | Corporate, Exterior, Interior |
Product Details:
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.15 mm |
| Color | Copper |
| Brand | Viva |
| Product Code | VA107 |
| Series | Solid And Metallic |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Material | Aluminium |
| Core | A2, A2+, LDPE |
| Application | Corporate, Exterior, Interior |
Product Details:
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.18 mm |
| Color | Metallic Gold |
| Brand | Viva |
| Product Code | VA106 |
| Series | Solid And Metallic |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Material | Aluminium |
| Core | A2, A2+, LDPE |
| Application | Corporate, Exterior, Interior |
We are offering VA106 Metallic Gold Solid And Metallic ACP Panel to our clients. It’s time to radically reimagine the building façade with solid aluminium. These ACPs are a melody of “solid and metallic” which consists of metallic and solid colour shades. From exquisite design patterns to compelling structures, Viva’s metal panel allows you to transform your spaces from stoic to quirky. Not only as building cladding, but these aluminium solid panels are also extensively used in pre-painted sheets of extruded aluminium in windows, and door frames.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.21 mm |
| Color | Champange Gold |
| Brand | Viva |
| Product Code | VA108 |
| Series | Solid And Metallic |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Material | Aluminium |
| Core | A2, A2+, LDPE |
| Application | Corporate, Exterior, Interior |
Product Details:
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.21 mm |
| Color | Silver |
| Brand | Viva |
| Product Code | VA102 |
| Series | Solid And Metallic |
| Panel Sizes | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation, Sound/ Acoustic Insulation, Weather Resistance |
| Core | A2, A2+, LDPE |
| Material | Aluminium |
| Application | Corporate, Exterior, Interior |
We are offering VA102 Silver Solid And Metallic ACP Panel to our clients. It’s time to radically reimagine the building façade with solid aluminium. These ACPs are a melody of “solid and metallic” which consists of metallic and solid colour shades. From exquisite design patterns to compelling structures, Viva’s metal panel allows you to transform your spaces from stoic to quirky. Not only as building cladding, but these aluminium solid panels are also extensively used in pre-painted sheets of extruded aluminium in windows, and door frames.