Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Pre Rusted Corten |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10010 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10010 Pre Rusted Corten Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Color | Post Rusted Corten |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10011 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10011 Post Rusted Corten Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Color | Verdigris |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10012 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10012 Verdigris Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Aged Copper |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10003 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10003 Aged Copper Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information:
Product Details:
| Color | Rotten Wood |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10014 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10014 Rotten Wood Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Color | Glazed Titanium |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10008 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10008 Glazed Titanium Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Glazed Copper |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10001 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10001 Glazed Copper Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information: