Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Lavish Silver |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10007 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10007 Lavish Silver Oxido Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 sq ft |
| Color | Elegant Copper |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10002 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10002 Elegant Copper Tarnish Metallum ACP Sheet to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Color | Carbonum Steel |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10013 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10013 Carbonum Steel Tarnish Metallum ACP Panel to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Lavish Copper |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10004 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10004 Lavish Copper Oxido Tarnish Metallum ACP Sheet to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Glazed Bronze |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10009 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10009 Glazed Bronze Tarnish Metallum ACP Sheet to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Color | Glazed Steel |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10005 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10005 Glazed Steel Tarnish Metallum ACP Sheet to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Color | Elegant Steel |
| Brand | Viva |
| Panel Size | 1220mm X 2440mm |
| Features | Heat Insulation Weather Resistance, Sound/ Acoustic Insulation |
| Core | LDPE |
| Product Code | VA10006 |
| Material | Aluminium |
| Series | Tarnish Metallum |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Aluminum Coil Thickness | 0.50 mm |
| Application | Exterior, Interior |
We are offering VA10006 Elegant Steel Tarnish Metallum ACP Sheet to our clients. An ode to rustic architecture. Viva brings a Tarnish range to celebrate beauty in dull and lustreless hues. The designs are synonymous with beauty in old times, one which has lost its elegance due to weathering. Hues like lavish copper oxido, pre-rusted Cor-Ten, post rusted Cor-Ten, Cambodia steel, and rotten wood acp sheet designs, are enough to create an imagery of tarnished beauty.
Additional Information: